Koronavirüs: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri, bulaşması, kuluçka süresi, alınabilecek önlemler, yaşlı ve hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Science Photo Library / KATERYNA KON / SCIENCE PHOTO BIBLIOTECA

Corona virus belirtileri nelerdir?

Corona virus belirtileri nelerdir?
En çok gözlenen belirtiler: ateş, öksürük, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları.

Bu belirtiler corona virus özel değildir ve bir çok enfeksiyonlarda bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs‘e yakalananlarda mesela kuru öksürük, ateş ve halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı, baş ve vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ishalde gözleniyor. Bu belirtiler sadece Koronavirüs’a özel değildir ve diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs‘e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "servicio médico de guardia" en aranması öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112‘dir. Baska semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. Dom 14 gün içerisinde Koronavirüs‘u olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız bu bilgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı, hastalığın gidişati, riesgo grupları

Kuluçka zamanı: genellikle 3 ve 7 gün arası, 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede, ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün kuluçka zamanı genellikle 3 ve 7 gün arası olmaktadır, ancak bu sur 14 güne kadar uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle, bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs old solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı ve kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu, hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

Korona, COVID, SARS: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "nuevo coronavirus 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. Sonra resmen "coronavirus 2 síndrome respiratorio agudo severo" (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği "Covid-19" ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır ve nasıl korunabilinir?

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile, örneğin öksürük ve hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun, turcos austríacos veya hapşırırkan dikkat ediniz, ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Grip vakalarında olduğu gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 metro mesafeli durulması önerlir. Öksurürken veya hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz, mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut sıvılarının bulaşmaması için tokalaşmamak ve sık sık sabun ile el yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız, çünkü hastalık ağız, burun ve gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Descargar Ücretsiz
Posterimizde koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

Póster A4 formatında ücretsiz olarak indirilip işyeri, okul ve etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce, Türkce ve Arapca verziyonları bulunmaktadır.
Descargar poster için

Ne zaman Koronavirüs testi yapılmalı?

Sağlıklı oldukca prueba gereksizdir. Corona virus tespiti için labuvarlardaki testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir?

Şu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, ilk aşı ve ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek ve uyumak gibi. Öksürük, burun akıntısı ve ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu ikinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Koronavirus SARS-CoV-2 ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için internet sayfaları

Bir çok enstitüler internet sayfalarında yeni tip CoVid-19 ile ilgili tıbbi bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • Ministerio Federal de Salud - alman
  • Instituto Robert Koch (RKI) - alman
  • Organización Mundial de la salud (OMS) - ingilizce
  • Centro Federal de Educación para la Salud (BZGA) - alman
  • Advertencias de viaje del Ministerio de Relaciones Exteriores - alman

"Ministerio Federal de Salud" ’un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346 465100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("número de autoridad") www.115.de (alman)

Sağır vatandaşlarımız için Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Falsificaciones: 030340 60 66 07

E-Posta: [email protected] veya [email protected]

Işaret dilli video ve phone için: gebaerdentelefon.de/bmg/

Coronavirus

Noticias sobre coronavirus

Vacunación Corona: registro de vacunación digital en la farmacia

Covid-19: así de bien están protegidas las personas vacunadas

El gobierno prepara un reglamento de excepción para las personas vacunadas

Alemania dificulta viajar desde India

Freno de emergencia federal: salida limitada a partir de las 10 p.m.

Posibles efectos secundarios de la vacunación contra Covid-19

Lo que los empleados deben saber sobre la "prueba obligatoria"

Comparación de cuatro vacunas corona

Las personas más jóvenes vacunadas con Astrazeneca deben cambiar a otra preparación

Drosten: las medidas no son suficientes

Desafíe el mundo del trabajo con la contención Corona

35.000 médicos de familia empiezan a vacunar

Astrazeneca especialmente para personas mayores de 60 años

Máscaras FFP2 en el trabajo: derecho a descansos

Reglas de pascua de los estados federales